fbpx
Zamknij menu

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Kominek – co w sytuacji gdy w domu znajduje się lub będzie kominek?

Jeżeli w domu (istniejącym czy nowo budowanym) jest lub będzie kominek– to nie przekreśla on szans na otrzymanie dotacji pod warunkiem, że pełni wyłącznie funkcję rekreacyjną albo ozdobną.

Funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić .

Funkcja rekreacyjna polega na tym, że kominek nie może mieć zamontowanej instalacji, rozprowadzającej ciepło do innych pomieszczeń. Nie posiada płaszcza wodnego ani rozprowadzenia ciepła – palimy w nim sporadycznie np. w święta w celach nastroju, a nie używamy go jako główne źródło ciepła w domu.

Powierzchnia całkowita - jak ją wyliczyć?

Powierzchnia całkowita jest to suma powierzchni całkowitych wszystkich kondygnacji budynku. Powierzchnię całkowitą kondygnacji mierzy się na poziomie posadzki po zewnętrznym obrysie budynku. Uwzględnia się tynki, okładziny ścienne oraz balustrady. Do powierzchni całkowitej budynku wlicza się wszystkie kondygnacje naziemne i podziemne, poddasza, kondygnacje techniczne, magazynowe oraz tarasy i balkony, podcienia, zjazdy do garaży.

Weksel in blanco - czym jest?

Weksel jest zabezpieczeniem prawidłowej realizacji projektu i prawidłowego wydatkowania dotacji oraz utrzymania trwałości projektu.

Audyt energetyczny - na czym polega?

Audyt energetyczny to ekspertyza, która polega na badaniu tego, jakie działania należałoby podjąć, aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, które jest do niego dostarczane. Dzięki audytowi można zoptymalizować koszty ocieplenia. Audytor wylicza ile rzeczywiście potrzeba materiału i o jakiej grubości, aby spełnić warunki na 2021 rok.

Kiedy mogę złożyć wniosek?

Od 1 lipca 2019 roku wniosek składamy przed rozpoczęciem inwestycji. Inwestycja, o którą wnioskujemy nie może być rozpoczęta. Wszystkie faktury, które zostaną wystawione przed datą złożenia wniosku, nie będą uznawane za koszt kwalifikowany.

Nowo budowany dom - kiedy mogę złożyć wniosek?

Wniosek na nowobudowane domy można składać do końca 2019 roku. Jednak, aby otrzymać dofinansowanie, do końca roku 2019, należy zdążyć z zakupem oraz montażem źródła ciepła, a także spełniać warunki WT2021  w zakresie wymagań izolacyjności cieplnej.

Gdzie składa się wniosek?

Wniosek składa się w wojewódzkim funduszu, pod który podlega budynek, gdzie będziemy przeprowadzać inwestycję.

Stary dom bez odbioru - czy ma szansę na dotację na termomodernizację?

Budynek, który nie posiada odbioru, bez względu na datę rozpoczęcia budowy jest domem nowo budowanym. Tak więc nie może liczyć na termomodernizację.